Historia
Przedmowa
Pomysł stworzenia tego albumu ma na celu zachowanie w pamięci ludzi i ich pracę jaką włożyli na rzecz ratowania i ochrony przyrody działając w obszarze Polskiego Związku Łowieckiego przy Kole Łowieckim „S z a r a k „ w Połczynie-Zdroju. Polski Związek Łowiecki i ramy wyznaczone przez prawo Łowieckie , Statut Łowiecki i Etykę Łowiecką są elementarzem i fundamentem naszego społecznego działania. Polowanie jest dla nas myśliwych nigdy nieopisaną do końca pasją ,zaplątaną gdzieś w wielkiej miłości i poświęceniu dla otaczającej nas przyrody. W słowach tych zawarte jest wszystko: niezliczona ilość przepracowanego czasu na rzecz ochrony przyrody, uprawa roli, zbieranie plonów, magazynowanie karmy. W końcu nastaje czas pozyskiwania chronionej i hodowanej zwierzyny jednak zawsze w ilościach stanowiących jedynie nadwyżkę w gospodarowanycha łowiskach i obwodach.
CZYNIĄC TĄ NASZĄ SPOŁECZNĄ POWINNOŚĆ I PASJĘ ZAWSZE PAMIĘTAMY, ŻE W KNIEJI JESTEŚMY JEDNAK TYLKO GOŚĆMI …
Cześć pamięci wszystkim tym którzy zeszli do krainy wiecznych łowów a chlubnie zapisali się przez długie lata społecznej pracy w historii KOŁA ŁOWIECKIEGO „S Z A R A K „.
Historia Koła Łowieckiego „Szarak” w Połczynie Zdroju
Koło Łowieckie „Szarak” w POŁCZYNIE-ZDROJU zostało utworzone z inicjatywy sześciu miłośników przyrody i fanatyków łowiectwa w roku 1949.
Na listę założycieli koła zapisali się:
1.Kol. Rymgajło Henryk – pierwszy prezes i główny inicjator.
St.H. Rymgajło
2. Kol. Żelski Stanisław – pierwszy łowczy
3. Kol. Rymgajło Stefania
4. Kol. Krzemianowski Witold
5. Kol. Gałdyn Mieczysław
6. Kol. Świgoński Józef
Pierwsze zebrania organizowano w aptece kolegi Prezesa . Po polowaniach często też spotykano się w restauracji kol. Świgońskiego przy suto zastawionym stole i nie rzadko przy serdecznie zakrapianej herbacie.
Długie wieczory urozmaicały ożywione dyskusje
i opowiadania z odbytych polowań. Trudne politycznie czasy powodowały , że bardzo ostrożnie trzeba było
wyrażać swoje poglądy i zawsze trzeba było pamiętać o czym się mówi i do kogo. Na pozwolenie na kupno broni niektórzy koledzy należąc już do koła czekali nieraz kilka lat.
Wesołe jednak i pełne przygód było życie MYŚLIWEGO GDY ZWIERZA W KNIEJI BYŁO W BRÓD . Nie lada to był problem gdy na polowaniu z chmary jeleni ok. 150 sztuk trzeba było w mgnieniu oka wybrać tą jedną właściwą.
W okresie rykowiska nie było wieczoru by potężne postękiwania i ryczenia byków nie przerywały nocnej ciszy a odyńce po160 kg . wcale nie były tak wielką
rzadkością.
Nie były to oczywiście czasy gdy szło się do sklepu i kupowało broń a już nie było mowy , żeby coś tam sobie jeszcze wybierać . Poplątane czasy polityki i kompletny brak normalności niemalże w każdej dziedzinie życia społecznego zmuszał także myśliwych do „zdobywania”
broni w różny sposób ale w końcu wszyscy w jej posiadanie wchodzili i ruszali w bór na spotkanie z przyrodą , przygodą i pasją.
Rozprowadzenie na stanowiska /Kawałko, Zawadzki, Paszkowski, Zapała/
Pierwsze tereny na , których się gospodarowało a raczej polowało, nie były ściśle określone po prostu jeżdziło się na polowania i ten sposób gospodarowania istniał do 1955 r.
Mapa terenu na którym polowano do 1955 r.
W roku 1955 w wyniku reform otrzymujemy w dzierżawę obwody : 169,172,164.
Obwód 169 swoimi granicami obejmował teren : Od Połczyn-Zdrój przez Kołacz szosą do St.Dębna dalej do Parsęty po Parsęcie do Tychówka następnie szosą do Bolkowa i do Buśla i z powrotem do Połczyna-Zdroju.
Obwód 169
Obwód 172
Swoimi granicami obejmował:
Rozpoczynając opis granic w Buślarach kierujemy się szosą świdwińską do skrzyżowania na Łęgi z Łęg drogą polną do Modrzewca a następnie do Lipia dalej szosą granica prowadzi do skrzyżowania z
Rąbino-Rzęcino i prosto do Biernowa po czym szosą do skrzyżowania i do Buślar.
Obwód 172
Obwód 164
Swoimi granicami obejmował: szosę z Połczyna –Zdroju do Redła do Sławy do Bierzwnicy dalej do Bronowa z Bronowa do Zajączkowa i z powrotem do Połczyna.
W 1974 roku Wojewódzka Rada Łowiecka zabiera nam obwód 164.W tym też roku zostaje zabrany nam obwód 169 w zamian otrzymujemy jednak obwód łowiecki koło Złotowa , który w krótkim czasie zamieniamy na obwód 83.
Obwód łowiecki nr.83
Obwód 83
Od 1974 roku dzierżawimy również obwód łowiecki nr 172 ,którego numeracja administracyjna zostaje zmieniona na 72.
W chwili obecnej Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie 72 i 83.